Menu Zamknij

Paluch

Paluch, właściwie Łukasz Paluszak, urodzony w 1985 w Poznaniu. Właściciel niezależnejwytwórni muzycznej BOR Records.

PALUCH, Jeden z czołowych reprezentantów polskiej sceny hip-hop,mający na koncie 15. pełnoprawnych albumów,które na przestrzeni lat rozeszły się wponad 500,000 egzemplarzy. 6 z nich pokryło się platyną (zarówno potrójną jak i poczwórną!). W 2022 roku dwa z Jegoalbumów: Ostatni Krzyk Osiedla oraz Czerwony Dywan otrzymały status diamentowej płyty.

Współpracował z większością czołowych graczy na lokalnej scenie, ale ma na swoim koncie również międzynarodowe kooperacje ztakimi artystami jak PLK, Rytmusczy Olexesh.

Album „Czerwony Dywan” odniósł wielki sukcesnie tylkozdobywającmiano diamentowejpłyty, ale również wypełniając największe kluby i hale w Polscepodczastrasypremierowej.

Przedostatnialbum „Nadciśnienie”, który na sklepowe półki trafił w listopadzie 2020 roku,okrył się platyną, co oznacza, że liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła próg 30 tysięcy sztuk.

W kwietniu 2022 roku ukazał się„Kompot”-14sty solowy album poznaniaka, stanowiący mieszankę różnego rodzaju gatunków muzycznych: odbangerów, poprzez klimatyczne lovesongi, aż donumerówna klasycznych hip-hopowych bitach. Oprócz czołowych, rodzimy chraperów takich jak Avi, Kaz Bałagane czy Major SPZ gościnnie pojawilisię również VitoBambino (Bitamina) oraz Kubiszew, z którym Paluch rozpoczynał rapowanie. Na gramofonachudzielił się Dj Kebs, oraz dobrze znany z polskich klubów oraz koncertówDj Taek.